معرفی اگزومین

 

در حالت عادی بیش از شصت هزار تغییر ژنتیکی در اگزوم یک انسان طبیعی سالم وجود دارد. بنابراین برای تشخیص یک تغییر ژنتیکی بیماری‌زا از میان هزاران واریانت طبیعی لازم است از روش های آماری و تحلیل داده پیشرفته استفاده شود.

تجزیه ‌و تحلیل جامع داده‌های ژنتیکی شرکت پردیس ژن با نام تجاری اگزومین، متشکل از متخصصین مجرب در زمینه مهندسی داده و ژنتیک پزشکی می‌باشد و آمادگی ارائه خدماتی از قبیل شناسایی جهش ژنتیکی در فرد مراجعه کننده (اگزومین)، شناسایی جهش عامل بیماری در فرد سالم با سابقه خانوادگی یک بیماری (اگزوکریر)، شناسایی جهش بیماری‌زا در فرد سالم بدون سابقه خانوادگی (اگزواسکرین) و هم‌چنین آنالیز مجدد و تایید نتایج دیگر مراکز (اگزوآنالیز) را دارد که متناسب با شرایط فرد مراجعه کننده یکی از این خدمات ارائه خواهد شد.

چرا اگزومین؟

 

گزارش دهی استاندارد

بررسی و تحلیل جهش های شناخته شده در ایجاد بیماری، تنها در یک تست

رعایت دقیق قوانین و استاندارد های ACMG (American College of Molecular Genetics) به عنوان معتبرترین پروتکل حال حاضر دنیا برای اولویت بندی واریانت ها

گزارش یافته های تصادفی و ناقلیت

آنالیز و تحیل تغییرات تعداد کپی CNV(Copy Number Variation) بنا به درخواست و صلاحدید پزشک متقاضی

امکان سفارش و آنایز داده های میتوکندریایی در صورت ضرورت با توجه به تشخیص پزشک متقاضی

آنالیز و تحلیل فایل خروجی پایپلاین بیوانفورماتیک و شناسایی واریانت های کاندید توسط تیم دکترای تخصصی ژنتیک پزشکی

ارائه ی گزارش کلینیکی در زمان بهینه بهمراه ارائه ی پیشنهادات و راهکارهای درمانی بنا به تشخیص متخصص ژنتیک بالینی

تحلیل دقیق و پیشرفته  

بهره مندی از سامانه منحصر به فرد تحلیل بیوانفورماتیک با به کارگیری پیشرفته ترین الگوریتم ها و دانش هوش مصنوعی

راه اندازی و توسعه ی  استانداردهای ACMG در پایپلاین آنالیزی پردیس ژن توسط تیم متخصصین بیوانفورماتیک و استفاده در تحلیل داده های متقاضی تست

به روز رسانی پایپلاین تحیل اگزوم به صورت مداوم و اضافه شدن قابلیت های جدید طبق استانداردهای جهانی

استفاده از داده های ژنومیک و اگزونیک نزدیک به صد و شصت هزار نفر از سراسر جهان برای تحلیل شیوع آلل ها

دسترسی به تمام داده پایگاه HGMD pro  (Human Gene Mutation Database) و ClinVar به عنوان قابل اعتماد ترین پایگاه داده های جهش های بیماری زا در جهان

شناسایی واریانت های بیماری زا در حدود 60 درصد از متقاضیان تست اگزومین

قابلیت پیشرو

در نظر گرفتن حقوق افراد متقاضی در تمامی مراحل از جمله محرمانگی

نگهداری داده ها در بستری امن که در صورت نیاز می تواند برای اجرای آنالیزهای کاربردی دیگر بنابر درخواست متقاضی تست انجام شود

امکان سفارش سرویس آنالیز اورژانسی

پشتیبانی

تشکیل بانک داده ی مخصوص اگزومین و ژنوم منطقه در جهت آنالیز هدفمندتر و تفسیر دقیقتر واریانت ها

ثبت سفارش بر اساس پایگاه داده HPO (Human Phenotype Ontology) و OMIM به صورت آنلاین که سبب کاهش خطای انسانی و افزایش سرعت فرآیند خواهد شد

مکان بازتحلیل Reanalysis)) داده های تولید شده بنا بر در خواست پزشک متقاضی

انواع اگزومین

 

اگزواَفکتد (ExoAffected)

فرد مراجعه کننده زمانی برای تست اگزومین ارجاع داده می‌شود، که دارای علائم بالینی مشکوک به اختلالات ژنتیکی باشد. پس از بدست آمدن اطلاعات جامعDNA  فرد مراجعه کننده، متخصصین مهندسی داده و ژنتیک پزشکی با آنالیز دقیق این اطلاعات و با توجه به الگوی وراثت بیماری ژنتیکی محتمل، در نهایت تغییر مورد نظر را شناسایی می‌کنند. شناسایی دقیق تغییرات ژنتیکی عامل بیماری (تغییرات تک نوکلئوتیدی، حذف‌ها و اضافه شدن‌ها) فرد مراجعه کننده سبب می‌شود که با بررسی این تغییرات در بارداری‌های بعدی از سالم یا بیمار بودن جنین اطمینان حاصل شود و هم‌چنین بتوان بهترین گزینه‌های پیشگیری و درمانی احتمالی را به بیماران ارائه داد.

ExoAffeected

اگزوکریر (ExoCarrier)

 

هدف از انجام این تست یافتن عوامل ژنتیکی بیماری‌زا در زوج‌های سالمی است که سابقه بیماری‌های ژنتیکی در اعضای خانواده خود دارند. گاهی اوقات زوج‌هایی که دارای سابقه بیماری ژنتیکی در یک یا چند عضو از خانواده خود هستند، قصد بارداری دارند. آن‌ها نگران این هستند که شاید فرزند آن‌ها نیز مبتلا به بیماری ژنتیکی شود. لذا این آزمایش با یافتن عوامل ژنتیکی احتمالی در ژن‌های پدر و مادر علاوه بر شناسایی علت بیماری در فرد مبتلای خانواده، می‌تواند با انجام آزمایشات حین و پیش از بارداری از مبتلا شدن فرزند آن‌ها به بخش قابل توجهی از بیماری‌های ژنتیکی شناخته شده جلوگیری به عمل آورد. همچنین غربالگری ژنتیکی پدر و مادر پیش از بارداری می‌تواند از طریق تشخیص و درمان زودهنگام در کاهش اثر یک اختلال ژنتیکی احتمالی کمک‌کننده باشد.

ExoCarrier

اگزواسکرین (ExoScreen)

 

افراد سالم و بدون سابقه‌ی بیماری ژنتیکی که تصمیم به ازدواج می‌گیرند می توانند به منظور حصول اطمینان از عدم انتقال جهش‌های بیماری‌زا با الگوی توارث مغلوب به فرزندان خود تست اگزواسکرین انجام دهند. در این تست زوجین از نظر جهش‌های عامل بیماری‌های مؤثر بر کیفیت زندگی و تهدید کننده‌ی حیات بررسی می‌شوند. اگزواسکرین در ازدواج‌های خویشاوندی یا حتی غیرخویشاوندی در پیشگیری از تولد نوزاد دارای نواقص ژنتیکی به زوجین کمک می‌کند. با توجه به نرخ بالای ازدواج‌های خویشاوندی در جمعیت ایرانی در نسل‌های گذشته و هم‌چنین شیوع بالاتر برخی اختلالات ژنتیکی ممکن است افراد غیرخویشاوند نیز حاوی جهش‌های یکسانی باشند که خطر انتقال به نسل بعد و تولد فرزند دارای اختلال ژنتیکی را به دنبال دارد. با انجام تست اگزواسکرین، زوجین می‌توانند با آگاهی از محتوای ژنتیکی خود درباره‌ی گزینه‌های پیش رو برای داشتن فرزند سالم برنامه‌ریزی کنند.

اگزوآنالیز (ExoAnalysis)

در صورت منفی بودن نتیجه‌ی تست WES  در فرد مورد بررسی و یا به منظور تأیید نتایج سایر مراکز، امکان آنالیز مجدد داده‌های خام توسط تیم تخصصی بیوانفورماتیک و ژنتیک پزشکی مجموعه‌ی پردیس ژن فراهم می‌باشد. هم‌چنین امکان محاسبه‌یcoverage  ژن‌های مدنظر پزشک و تعداد نوکلئوتید‌های با coverage  صفر در نمونه فراهم است تا در صورت لزوم در نمونه‌های  منفی از تست‌های تکمیلی برای شناسایی عامل بیماری استفاده شود. خوشبختانه مجموعه‌ی پردیس ژن تاکنون موفق به شناسایی عامل بیماری در چندین نمونه‌ی منفی ارسالی از سایر مراکز با استفاده از تست اگزوآنالیز شده است.

ExoAnalysis

نمونه هایی از موفقیت اگزومین در شناسایی علت بیماری :

 یک خانم سالم با ازدواج خویشاوندی و با سابقه دو سقط درمانی در ماه پنجم بارداری به دلیل ناهنجاری شدید کلیوی به مرکز ما برای آنالیز ارجاع داده شد. ما یک جهش هتروزیگوت در ژن BRCA2 در داده مربوط به این خانم گزارش کردیم. نکته جالبی که در رابطه با این ژن وجود دارد این است که این ژن علاوه بر این که در ابتلا به سرطان های پستان و تخمدان نقش دارد، می تواند در موارد نادری باعث ایجاد Fanconi anemia complementation group D1 نیز بشود که یکی از علائم اصلی آن، ناهنجاری های شدید کلیوی است.

یک پسربچه دو ساله با علائم بالینی تاخیر شدید تکوینی، تاخیر حرکتی و گفتاری، ناهنجاری ماده سفید مغز که توسط پزشک متخصص بیماری Dihydropyrimidine Dehydrogenase Deficiency برای او تشخیص داده شده بود، به مرکز ما برای آنالیز ارجاع داده شد. ما یک جهش هموزیگوت بیماری زا در ژن ARSA را در این فرد گزارش کردیم. نقص در ژن ARSA باعث بیماریMetachromatic Leukodystrophy می شود که با علائم مشاهده شده در بیمار مطابقت دارد. نکته جالب این که با وجود این که یک ورینت هموزیگوت بیماری زا باعث این بیماری در این بچه شده، اما والدین او خویشاوند نیستند.

مرد جوان 27 ساله با آتروفی عضلانی که نتایج تست MLPA برای ژن های SMA برای او منفی بوده و در بررسی های بالینی Neuropathy برای او تشخیص داده شده بود، برای آنالیز به مرکز ما ارجاع داده شد. پس از بررسی دقیق ژن های مرتبط با Neuropathy، جهش معناداری پیدا نشد. اما با توجه به طراحی دقیق پاپلاین تست اگزومین که حساسیت بالایی در شناسایی جهش های بیماری زا دارد و هم چنین با به کارگیری تیم متخصصین ژنتیک مجموعه، توانستیم یک جهش بیماری زا در ژن COL6A1 پیدا کنیم. نقص در ژن COL6A1 باعث  بیماری Bethlem Myopathy 1 می شود که این بیماری، علائم فرد مراجعه کننده را توجیه می کند.

یک پسر بچه 8 ساله با علائم بالینی Mental retardation, Ataxia, Developmental delay و Poor speech برای آنالیز به مرکز ما ارجاع داده شد. ما موفق شدیم یک جهش همی زیگوت روی کروموزوم X روی ژن CLCN4 پیدا کنیم. نقص در این ژن باعث سندرم Raynaud-Claes می شود که توجیه کننده علائم مشاهده در فرد بیمار است. با پیدا شدن عامل بیماری، والدین این پسر بچه حالا می توانند امید داشته باشند که فرزند بعدی سالمی داشته باشند.

پسربچه ای 4 ساله با علائم میکروسفالی، تاخیر حرکتی و ناتوانی ذهنی به مرکز ما برای آنالیز ارجاع داده شد. بیمار در سن 3 ماهگی با توجه به عدم پیشرفت یادگیری و حرکتی به بیمارستان مراجعه کرده و در اولین قدم درخواست MRI برای او داده می شود. نتیجه MRI نشان می دهد که ماده سفید (White matter) مغز درگیر می باشد. تشخیص قطعی برای بیماری او داده نمی شود. به همین دلیل برای مشخص شدن نوی بیماری او، تا سن 4 سالگی، آزمایشات بسیاری از جمله کلیه موارد بیوشیمیایی خون، آمونیاک سرم، آمینواسیدهای ادراری، متابولیسم های اسیدچرب، متابولیسم اوره، MRIهای مختلف و … از او گرفته می شود ولی به تشخیص بیماری منجر نمی شود، تا این که آزمایش NGS برای بررسی کل اگزوم و شناخت عامل احتمالی بیماری برای او در مرکز دیگری درخواست داده می شود اما بررسی های آن مرکز هم نتیجه بخش نبوده و باز هم به جوابی نمی رسند. نهایتا در سن 4 سالگی، نمونه بیمار به مرکز ما ارجاع داده می شود و ما به لطف خداوند، نوع و عامل بیماری او را به صورت یک جهش هتروزیگوت مرکب (Compound Heterozygous) در ژن DARS2 پیدا می کنیم. نقص در ژن DARS2 باعث بیماری LBSL می شود. بیماری LBSL یک بیماری نادری است که باعت اختلالات عصبی از جمله cerebellar ataxia می شود. با این تشخیص امیدواریم در روند بهبودی بیمار و هم چنین جوگیری از تولد فرزندی با چنین بیماری هایی، نقش کوچکی داشته باشیم.

دو خواهر، یکی ساکن ایران و دیگری ساکن آمریکا که ازدواج کرده بود، به یک بیماری ژنتیکی ناشناخته مبتلا بودند. خواهر ساکن آمریکا به دلیل بارداری و نگرانی از اینکه فرزند او به بیماری مبتلا نباشد در شرکت Natera آمریکا، آزمایش NGS به منظور بررسی کل اگزوم انجام می دهد. همین آزمایش برای خواهر ساکن ایران در مرکز ما نیز انجام می شود. شناسایی بیماری خیلی راحت نبود. مرکز ما توانست یک جهش هموزیگوت بیماری زا روی ژن SGCG پیدا کنیم. نقص در این ژن منجر به بیماری Muscular dystrophy, limb girdle, type 2c می شود که علائم فرد مراجعه کننده را توجیه می کند. این نتایج زودتر از شرکت آمریکایی به همسر خواهر ساکن آمریکا ارسال می شود تا پدر جنین نیز برای اطمینان از حامل بودن یا نبودن عامل بیماری آزمایش دهد. بسیار لذت بخش بود که یافته شرکت آمریکایی نیز همان جهش گزارش شده توسط مرکز ما را تایید کرد. حال آن زوج از سلامت فرزند خود مطمئن هستند چرا که بیماری مغلوب است و پدر حامل آن جهش بیماری زا نیست.

بیمار مردی 36 ساله و مشکوک به بیماری کلیوی سندرم بارتر جهت WES به مرکز ما ارجاع داده شد. لازم به ذکر است، فرد مذکور، دو خواهر و یک برادر خود را در سنین کودکی و نوزادی از دست داده است. در بیماری سندرم کلیوی بارتر، شخص میزان بالایی از نمک را در ادرار خود از دست می دهد و قادر به حفظ تعادل الکترولیت ها ی بدن خود نمی باشد. این امر موجب دهیدراتاسیون بدن شده و سطح پتاسیم خون به طرز محسوسی کاهش پیدا می کند. افراد مبتلا به این بیماری دچار ضعف عضلانی و خستگی مفرط می شوند و در صورت عدم رسیدگی، سلامت شخص با خطر جدی روبرو می شود. طبق بررسی های انجام شده، فرد مذکور علی رغم داشتن علائم بالینی بیماری فوق، در هیچ یک از ژن های شناخته شده مرتبط با این بیماری دچار مشکل نبود. با این حال، از آن جایی که در WES کل مناطق کدکننده ژنوم مورد آنالیز قرار می گیرند، مشخص شد بیمار دارای یک جهش بیماری زای هموزیگوت در ژن SLC26A3 می باشد. این ژن کدکننده کانال کلر در روده است و جهش در این ژن باعث بیماری Congenital secretory chloride Diarrhea 1 می شود. این بیماری موجب دفع مقادیر بالای یون کلر از روده شده و در نتیجه تعادل الکترولیتی بدن را بهم می زند به طوری که علائمی بسیار مشابه سندرم بارتر در بیمار بروز می کند. در این مورد شناسایی دقیق عامل ایجاد کننده بیماری امکان انتخاب روش درمانی هدفمند و هم چنین اصلاح درمان های حمایتی را فراهم کرده و منجر به کنترل موثر این بیماری با کمترین عوارض جانبی شده است. به علاوه از آنجایی که این جهش بیماری زا برخلاف سندرم بارتر، در دوران جنینی می تواند باعث ایجاد پلی هیدرامنیوز و به خطر افتادن جنین شود، در صورت اقدام این شخص برای باروری، آگاهی از این موضوع برای پزشک معالج از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

یکی از مزیت های روش آنالیز WES این است که در این روش کلیه ژن های فرد مورد بررسی قرار می گیرند. به صورتی که در بعضی موارد، علاوه بر ژن های مرتبط در ایجاد بیماری در شخص مراجعه کننده، ژن های دیگری نیز با جهش های بیماری زا یافت می شوند که تحت عنوان یافته های تصادفی به پزشک معالج گزارش می شوند. اطلاع از وجود چنین مشکلاتی می تواند از ارزش حیاتی بالایی برخوردار باشد. به عنوان مثال، در یکی از موارد، نمونه یک پسربچه بیمار یک ساله برای مشکلات استخوانی به مرکز ما ارجاع داده شد. در آنالیز WES مشخص شد که بیمار مذکور در ژن TTN که بیشتر در قلب و ماهیچه بیان می شود، دارای یک جهش بیماری زای هتروزیگوت است. نقص در این ژن باعث بیماری اتوزوم غالب Dilated cardiomyopathy, 1G می شود. افراد مبتلا، از دوران نوجوانی دچار اتساع حفره بطنی قلب شده و در دهه سی زندگی دچار مرگ ناگهانی می شوند. اطلاع به موقع از وجود چنین مشکلی در شخص و مدیریت صحیح آن هم چون پرهیز از فعالیت های شدید بدنی، موجب کنترل و مدیریت بیماری شده و شخص می تواند از طول عمر عادی برخوردار باشد.

Scroll to Top